2019.12.02 godz. 10:29 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Zwolnienie z pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Pracuję w hipermarkecie od ponad 10 lat. Pogorszył mi się stan zdrowia. Dokładnie chodzi o kręgosłup. Zwyrodnienie jednego z odcinków. Leczę się prywatnie. Lekarz wystawił mi zaświadczenie o zakazie dzwigania powyżej 5 kg. Przedstawiłam takie zaświadczenie pracodawcy ale on stwierdził, że jeśli przyjmie to zaświadczenie to będzie musiał mnie zwolnić bo nie ma takiego stanowiska pracy w markecie gdzie się nie dzwiga. Mam umowę na czas nieokreślony. wycofałam to zaświadczenie. Wystraszyłam się. Czy pracodawca może mnie zwolnić w tym przypadku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Gru 2019 10:54

W takiej sytuacji pracodawca powinien zdecydować, czy pracownik może wykonywać pracę na danym stanowisku, jednak bez prac objętych ograniczeniem, czy też nie dopuszczać pracownika do pracy na stanowisku i próbować znaleźć pracownikowi inne stanowisko pracy. Innym najmniej korzystnym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy o pracę w związku z orzeczonymi ograniczeniami zdrowotnymi.