2020.02.20 godz. 13:04 Wrocław, Dolnośląskie

Przerwy w pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, pracuje w pewnym sklepie jako doradca klienta w związku ze jest to praca z ludźmi nie jest określone w regulaminie kiedy mogę iść na przerwę. Pracodawca wydłużył przerwę do 30 minut co jest dla mnie uciążliwe z powodu iż często na przerwy wychodzę dopiero w ostatniej godzinie pracy i zamiast pracować 8h zostaje w pracy 8h 15min ze względu na wydłużona przerwę. Jest to niby tylko 15 minut więcej jednakże jestem osobą dojeżdżająca i często przez właśnie te 15 minut moj czas powrotu do domu wydłuża się. Czy mogę odmówić z korzystania z tych dodatkowych 15 minut. Ze względu na dojazdy

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2020 22:21

Przerwa jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika - nie ma obowiązku wykorzystania jej w całości. Art. 134 kodeksu pracy: Art. 134 Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Zmodyfikowano dnia: 20 Lut 2020 22:22