2023.08.23 godz. 13:06 Siewierz, Śląskie

Kontrola zwolnienia lekarskiego ZUS

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, problem polega na tym że ZUS zawiesił mi zasiłek chorobowy, ponieważ podobno był u mnie na kontroli i mnie nie zastał lecz ja jestem pewna że nikogo u mnie nie było a ponadto mieszkam ze schorowanymi teściami którzy zawsze są w domu i też mi potwierdzili że nikogo nie było. Na zwolnieniu lekarskim mam kod chory może chodzić. O takowej kontroli dowiedziałam się dopiero po 3 tygodniach listownie i żądaniem od ZUSU wyjaśnień co robiłam 3 tygodnie wcześniej. Czy ZUS nie powinien mnie poinformować że będzie kontrola bądź czy nie powinien mnie poinformować wcześniej? Co w tej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Małgorzata Piętka

Garwolin, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sie 2023 22:17

ZUS ma obowiązek przeprowadzenia kontroli L4 w celu zweryfikowania czy osoba rzeczywiście przebywa na L4, czy faktycznie jest chora lub czy w tym czasie nie wykonuje pracy zarobkowej przebywając na L4. Przed przeprowadzeniem kontroli pracownik otrzymuje od ZUS-u zawiadomienie które zawiera potrzebne informacje dotyczące kontroli.Jeśli lekarz orzecznik nie zastanie pracownika w domu, nie zawsze to skutkuje utratą prawa do zasiłku.Powinna być przeprowadzona kolejna wizyta kontroli oraz pracownik powinien wyjaśnić przyczyny nieobecności np. wizytą w aptece, badaniami lekarskimi (ustawa zasiłkowa)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (16 głosów)