2023.01.24 godz. 17:56 Warszawa, Mazowieckie

Interpretacja art 188 Kodeksu Pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Proszę o interpretację art 188 KP. Oboje rodziców pracuje na pełen etat na umowie o pracę. Spotkałem się z zapisem, że tylko jeden rodzic może wykorzystać 2 dni/16 godzin opieki nad dzieckiem. W art 188 KP w żadnym z 3 paragrafów nie jest to wyjaśnione czy wręcz nakazane. Dotychczas dzieliłem się z żoną opieką nad dzieckiem w postaci po 1 dniu/8 godzin robiąc stosowne oświadczenie o takiej formie wykorzystania uprawnienia. Pozdrawiam, Maciej Lubieński

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 17:40

Dzień dobry, odpowiedź na zadane pytanie zawiera art. Art. 189(1). KP Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 wymiar czasu pracy niektórych kategorii pracowników pkt 3, art. 178 zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych i porze nocnej § 2, art. 1867 obniżenie wymiaru czasu pracy na wniosek pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego § 1 i art. 188 zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem może korzystać jedno z nich.