2021.11.11 godz. 01:32 Damnica, Pomorskie

Co z mieszkaniem?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o pomoc. Moj partner mieszkał razem ze swoją siostra w mieszkaniu po rodzicach (rodzice juz nie żyją), oprócz nich mieszkali tam jeszcze synowie tej siostry ( 14 i 10 lat). Parę dni temu zmarła Jego siostra, natomiast synowie wyjechali ze swoim ojcem za granicę. Chłopak pozostał sam w mieszkaniu, jak to wygląda ze strony prawnej? Obaj siostrzeńcy mają prawa do mieszkania?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lis 2021 21:40

Dzień dobry! Proszę o informację, czy po rodzicach partnera przeprowadzone było postępowanie spadkowe (sądowe stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia) - jeśli nie, to w pierwszej kolejności - po ustaleniu, kto jest wpisany jako właściciel nieruchomości w księdze wieczystej - proponuję przeprowadzić postępowania spadkowe po rodzicach partnera i po jego zmarłej siostrze celem ustalenia kręgu spadkobierców i ich udziałów w spadku (mieszkaniu).