2023.12.13 godz. 23:04 Kłodzko, Dolnośląskie

Zwrot pieniędzy za zniszczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o pomoc w podjęciu kolejnych kroków. Prowadzę wynajem krótkoterminowy domku w górach od około 2 lat. Miałem tydzień temu gości, którzy dokonali zniszczenia domku w postaci pękniętej szyby i kilku innych uszkodzeń. Koszt napraw to około 2 tysiące. Zostałem wezwany na miejsce aby ocenić szkody, deklarowali że za wszystko zapłacą. Teraz gdy już pojechali do siebie kontakt się urwał i nie odpowiadają. Zleciłem już wszystkie naprawy i za nie zapłaciłem, jednak chce odzyskać pieniądze polubownie jeśli to możliwe. Próbowałem podejmować kontakt wielokrotnie jednak bez skutku.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 16:47

Dzień dobry, rozumiem, że meldując gości otrzymał Pan ich dane do korespondencji? Naprawy, których Pan dokonał na swój koszt zostały udokumentowane stosownymi fakturami? Jakie ma Pan dowody na to, że zniszczenia zostały dokonane przez konkretnych gości? Może jakieś wiadomości sms? Najłatwiej będzie wezwać gości do zapłaty kwoty wynikającej z faktury z wyznaczeniem terminu, po którym wystąpi Pan do sądu z pozwem o zapłatę.
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 10:08

Konieczne będzie wezwanie do zapłąty określonej kwoty, a w razie bezskuteczności - pzoew o zapłatę. Istotne, aby był Pan w stanie wykazać, że to faktycznie te konkretne osoby dokonały zniszczeń (protokół podpisany przez te osoby, jakaś korespondencja, świadkowie itp).