2022.02.01 godz. 10:10 Giżycko, Warmińsko-mazurskie

Zaprzeczenie ojcostwa

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry.Prosze o poradę co mogę zrobić w mojej sytuacji.Zwiazalem się z dziewczyną która ma dziecko.W chwili wejścia w związek z dziewczyną dziecko miało 3miesiace.W akcie urodzenia nie był wpisany żaden ojciec dziecka.Pod wpływem silnych emocjii,dowiedziałem się że dziewczyna choruje na raka,nie myśląc o konsekwencjach uznałem jej dziecko jako swoje,udaliśmy się do Urzędu Stanu Cywilnego i uznałem dziecko jako swoje.W akcie urodzenia jestem wpisany jako ojciec biologiczny dziecka.Teraz rozstałem się z dziewczyna i nie wiem co mam zrobić aby unieważnić ojcostwo.Prosze o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lut 2022 11:12

Jedynym rozwiązaniem jest sądowe ustalenie, że Pana uznanie ojcostwa było błędne. W tym celu należy złożyć pozew do sądu w terminie 1 roku od dnia uznania ojcostwa dziecka przed kierownikiem USC.