2024.05.12 godz. 13:42 Warszawa, Mazowieckie

dziedziczenie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o poradę. Otóż brat posiadał w całości gospodarstwo rolne. Zmarł bezpotomnie. Została przeprowadzona sprawa w sądzie o nabycie prawa do spadku. Decyzja była taka: 25 % otrzymuję ja, 25% mój brat, 50% moja matka (mieszka pod tym adresem). Gospodarstwo było podzielone wcześniej na 3 części. Mój brat który gospodarował (zmarły) spłacił moją część a drugi brat swoją część posiada i dzierżawi. Kolejna sprawa jaka miała być to podział spadku ale dla mnie w sytuacji gdy matka jest w zaawansowanym wieku i może umrzeć nie wiem czy to ma sens. Gospodarstwo z ziemią trudno byłoby podzielić na 2 części. Jakie dalsze postępowanie powinnam podjąć które byłoby dla mnie korzystne ? Obawiam się matactw ze strony brata po śmierci matki i chciałabym temu zapobiec. Brat zajmuje się sprawami gospodarstwa (m.in. rozliczanie dopłat, ziemia jest dzierżawiona innej osobie) i mieszka w pobliżu, ja 300 km od gospodarstwa. Czy brat później może wnioskować w sądzie o całość gospodarstwa ? Co mi może grozić ? Dodam, że ja nie chcę się tam osiedlać.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Maj 2024 09:59

Nakorzystniejsze będzie przeprowadzenei działu spadku wraz ze zniesieniem współwłasności - poprzez oddanie bratu swojej części z obowiązkiem spłaty jej wartości. Po mamie i tak będzie Pani dziedziczyć wraz z bratem w częściach równych (o ile po mamie pozostanie jeszcze jakiś majątek).