2023.02.08 godz. 11:18 Oława, Dolnośląskie

współwłasność

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o poradę prawną. Jestem od 1986 roku współwłaścicielem posesji tzn. działka na której stoi stodoła, dom, garaż budynek gospodarczy. Jestem rolnikiem- otrzymałem wraz z żoną wyżej wymienioną posesje od teściów. Drugim współwłaścicielem jest żony daleki kuzyn. Cała posesja nie jest podzielona z określeniem co do kogo należy formalnie- wszystko jest na tak zwane słowo. Płacę za posesje podatek rolniczy ponieważ prowadzę gospodarstwo rolne w innej miejscowości. Czy kuzyn żony, który nie jest rolnikiem i nigdy nie był powinien płacić podatek od osób fizycznych czy jako rolnik? Czy kuzyn będący drugim współwłaścicielem może sprzedać swoją część? czy musi uzyskać ode mnie zgodę na sprzedaż? Pozdrawiam, A. Ziobrowska R. Ziobrowski

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2023 22:54

Współwłaściciel może swobodnie dysponować swoimi udziałami, a zatem może sprzedać swoją część bez uzyskiwania Pana zgody. Doradzam w tej sytuacji wszczęcie postępowania o zniesienie współwłasności, tak aby przejął Pan całość. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie (email: slawomir.suski@adwokatura.pl)