2024.06.18 godz. 09:04 Koszalin, Zachodniopomorskie

Kaucja za wynajem mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o poradę prawną. Zdaję mieszkanie po okresie wynajmu, zgodnie z terminem ustalonym z biurem nieruchomości. Konserwator pracujący dla biura stwierdził, iż ściany są odmalowane ale są prześwity i nie jest odmalowane według niego prawidłowo. W spisie odnośnie odbioru mieszkania otrzymaliśmy informację, iż mieszkanie ma po prostu zostać odmalowane. Nie jesteśmy fachowcami więc zrobiliśmy to tak jak potrafiliśmy. Biuro nieruchomości chce pomniejszyć zwrot kaucji twierdząc że do odmalowania są dwie ściany. Proszę o informację czy mają do tego prawo ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2024 11:02

Dzień dobry Zależy jak owe ściany wyglądały na początku okresu najmu. Powinno to być odnotowane w protokole - zgodnie z art. 6c ustawy o ochronie praw lokatorów [...]. Zgodnie z art. 6e ust. 1 tej ustawy - cytuję - "Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw [...]". Jeżeli nie możecie Państwo dojść do porozumienia, to pozostanie rozwiązanie sporu na drodze sądowej. Wydaje się jednak, że tańszym i racjonalniejszym rozwiązaniem będzie ponowne pomalowanie ścian. Z wyrazami szacunku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)