2023.01.27 godz. 09:31 Jastrzębie-Zdrój, Śląskie

Dojazd do posesji

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Proszę o poradę w sprawie dojazdu do posesji. Sprawa wygląda tak że udostępniam dojazd do posesji sąsiadowi. W księgach wieczystych jest zapis że będzie uiszczał opłatę za dojazd. Od 25 lat nie było nic płacone. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 12:29

O ile treść księgi wieczystej jest zgodna z rzeczywistym stanem prawnym i służebność gruntowa faktycznie istnieje, to przysługuje roszczenie o zapłatę wynagrodzenia, zgodnie z treścią podstawy ustanowienia służebności (najczęściej akt notarialny). Roszczenie przedawnia się na zasadach ogólnych, czyli w świetle obecnych przepisów - 6 lat od daty wymagalności. Można zatem żądać zapłaty za 6 lat wstecz.