2021.10.21 godz. 09:37 Środa Wielkopolska, Wielkopolskie

Zgłoszenie najmu okazjonalnego do US

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Proszę o poradę w sprawie zgłoszenia najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego. Najem trwa od dnia 1.09.2021. W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się z mężem o konieczności zgłoszenia najmu do US w terminie 14 dni. Wcześniej nie byliśmy tego świadomi. Prosiłabym o pomoc i informację, czym może skutkować zgłoszenie najmu po upływie wskazanego terminu. Czy grozi nam kara? Czy umowa na zasadach najmu okazjonalnego traci ważność? W jaki sposób należy dokonać takiego zgłoszenia, czy można tego dokonać online? W jaki sposób należy rozliczać podatek od wynajmu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Martyna Borkowska

Siedlce, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2021 12:09

Witam serdecznie, zgłoszenie powinno być dokonane jak najszybciej. Zaniechanie zgłoszenia nie skutkuje nieważnością umowy ale tym, że właściciel nie może opróżnić lokalu na podstawie oświadczenia zawartego w umowie najmu okazjonalnego złożonego przez najemcę. Nadto, może skutkować tym, że wynajmujący nie mogą rozliczać się z dochodów uzyskanych tytułem najmu na zasadzie ryczałtu.