2021.07.27 godz. 17:17 Szczecin, Zachodniopomorskie

Raty

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, prowadzę firmę montującą instalacje fotowoltaiczne. Klient chce zakupić u mnie instalację z montażem, ale chce płacić w ratach bez pośrednictwa banku. Proszę o pomoc jak sie zabezpieczyć zgodnie z prawem. Weksel? Czy wystarczy umowa w systemie ratalnym? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lip 2021 11:51

Dzień dobry! Na pewno warto stworzyć pisemną umowę sprzedaży na raty (w systemie ratalnym), w której można zastrzec prawo własności sprzedanej rzeczy ruchomej (instalacji fotowoltaicznej) aż do uiszczenia całości ceny zgodnie z art. 589 kodeksu cywilnego. Dla bezpieczeństwa sprzedającego, wskazane jest uzyskanie poświadczenie notarialnego (podpisy notarialnie poświadczone dla uzyskania daty pewnej) ze względu na zagrożenie w przypadku niewypłacalności kupującego. W tego typu transakcjach można zastosować także weksel wraz z deklaracją wekslową, gdzie jednoznacznie wskazane będzie to kto, kiedy