2021.07.17 godz. 14:55 Ełk, Warmińsko-mazurskie

Podział spadku po zmarłym ojcu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Rodzice są właścicielami mieszkania. Mają trzy dorosłe córki. Tata zmarł w 2020 roku. Spadkobiercy zostali ustaleni przez sąd. Mamie przypada 5/8 mieszkania a każdej z sióstr po 1/8. Dwie siostry chcą się zrzec swoich części na rzecz mamy, jedna z sióstr rości prawa do swojej części. Jak postąpić aby mieszkanie przeszło w całości na rzecz mamy, która ciagle w nim mieszka? Czy należy złożyć jakiś wniosek do sądu? Czy mama powinna spłacić siostrę? Częścią majątku jest też samochód, którego nikt nie chce. Czy możemy go sprzedać? Potrzebna jest na to zgoda wszystkich spadkobierców?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lip 2021 22:36

Dzień dobry! Co do mieszkania to - jeśli wszyscy spadkobiercy (w szczególności mama i siostra, która chce spłaty) są zgodni co do wysokości spłaty to sprawę można załatwić u notariusza; jeśli zgody nie ma i konieczne jest ustalenie wartości spłaty to proszę rozważyć złożenie wniosku o dział spadku do sądu rejonowego. Co do samochodu, w wyniku spadkobrania stał się on współwłasnością wszystkich spadkobierców - aby go sprzedać konieczna jest zgoda wszystkich zainteresowanych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)