2023.01.27 godz. 09:05 Wołomin, Mazowieckie

Rozpad związku a kredyt mieszkaniowy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry rozstaliśmy się z partnerem ( związek niezalegalizowany). Mamy kupione mieszkanie na kredyt razem. Ja chce się wyprowadzić partner chce pozostać w mieszkaniu i je przejąć. Obecnie uznaliśmy ze zrobimy to w styczniu 24 bo partner musi zrobić zdolność kredytową do przejęcia kredytu. wyprowadzić chce się z dniem 28 luty 23 r. Od tego dnia chce aby partner płacił sam kredyt oraz opłaty on również chce. tylko czy my mamy spisac jakies oswiadczenie stron ze on sie zobowiązuje spłacić mnie w styczniu 24r i wykupic i przejac mieszkanie czy umowa rezerwacyjna czy wierzyc sobie na słowo?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 12:33

Nie ma formalnie możliwości przejęcia długu przez partnera bez zgody banku na taką czynność. Mogą Państwo spisać umowę zobowiązującą byłego partnera do płacenia rat, ale będzie ona skuteczna tylko między Państwem, bank nadal będzie mógł dochodzić spłaty kredytu od obojga kredytobiorców.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)