2023.12.02 godz. 23:54 Warszawa, Mazowieckie

Sąsiedzi zakłócają spokój

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, sąsiedzi nieustannie hałasują. Przez 6 miesięcy policja przyjeżdżała 18 razy. Często interwencje okazywały się skuteczne. Mimo 2 wniosków o ukaranie do sądu i mandatów problem jest uciążliwy. Z tego powodu ponoszę znaczne straty. Czy postępowanie sądowe oskarżyciela publicznego daje perspektywy na zadowalające odszkodowanie? Czy złożone zawiadomienie nie jest przeszkodą do pozwu? Czy można wykorzystać interwencje policji do udowodnienia swoich racji, jeżeli kończyły się one pouczeniami lub mandatem. Bardziej korzystne dla mnie jest składanie zawiadomień, czy wystosowanie pozwu?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Gru 2023 05:25

Zależy jakiego odszkodowania Pan/i oczekuje. Sąd może zasadzić odszkodowanie (gdy miała miejsce szkoda) lub zadośćuczynienie (za krzywdę). Trudno odpowiedzieć z góry na to pytanie. Można wystąpić również z pozwem. Jak najbardziej fakt wielokrotnych interwencji policyjnych zakończonych pouczeniami czy mandatami można powoływać w procesie. To jaki sposób postępowania najlepiej przyjąć w sprawie - można określić po zapoznaniu się ze szczegółami tego co się działo,np.czy wchodzi w grę tylko naruszenie miru domowego czy tez innego rodzaju zachowania, jakiego rodzaju szkody lub krzywdy miały miejsce