2024.07.23 godz. 22:14 Poznań, Wielkopolskie

Sposób zapisania domu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Sytuacja: ja, syn, córka, wnuki. Posiadam dom, w którym mieszkam z córką. Chciałabym zapisać dom wnukom, ale w taki sposób, żeby córka nie straciła dachu nad głową. Córka jest bezdzietna, wnuki są od strony syna. Chciałabym też uniknąć sytuacji, w której córka będzie domagała się zachowku od wnuków czy syna. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Maciej Czerniak

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2024 13:21

Dzień dobry, żeby zabezpieczyć córkę przed wyrzuceniem należy przed zapisaniem domu wnukom ustanowić dla córki służebność mieszkania i wpisać to prawo do księgi wieczystej. Mimo, że nie będzie właścicielem, będzie uprawniona do korzystania z domu w ustalonym w służebności mieszkania zakresie. Natomiast aby córka nie mogła domagać się zachowku należy podpisać między spadkodawcą a córką umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Inna opcja to wydziedziczenie w testamencie, ale tutaj muszą być spełnione przesłanki, które raczej w opisanej sytuacji nie występują. adw. Maciej Czerniak