2021.05.24 godz. 11:30 Bytom, Śląskie

Prawo do spadku po zmarłym.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Sytuacja wygląda tak: 1.Zmarły pozostawił po sobie mieszkanie (wykupione), posiada córkę (15 lat), nie miał żony - jedynie partnerkę z którą to dziecko miał i żył w związku nieformalnym. Córka dziedziczy w pierwszej kolejności, ale mówi mamie że nie chce mieszkania, czy jej mama (wspomniana partnerka zmarłego) ma prawo decydować o tym komu przekazać spadek, w imieniu córki? 2. Zmarły ma siostrę - czy ona dziedziczy jakąś część, czy najpierw musi się zrzec córka? Z poważaniem, Krzysztof

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Maj 2021 13:22

Co do zasady rodzice zarządzają majątkiem w imieniu swoich niepełnoletnich dzieci. Czynności zarządzania dzieli się na czynności zwykłego zarządu i przekraczające zwykły zarząd. Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka lub rozporządzanie jego majątkiem np. sprzedaż mieszkania czy jego darowizna wymaga zgody sądu opiekuńczego. Sad wyrazi zgodę na dokonanie takiej czynności jeśli ustali że leży to w interesie dziecka. Dlatego też wracając do zadanego pytania matka może przekazać spadek w imieniu córki jeśli otrzyma na to zgodę sądu opiekuńczego. Siostra zmarłego nie dziedziczy wspólnie
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)