2022.04.20 godz. 10:07 Stare Bielsko, Śląskie

Spadek po zmarłej mamie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien Dobry Trzy miesiące temu Zmarła moja mama. Dom w którym mieszkali rodzice jest własnością taty i on jest jedyną osobą wpisaną w księgach wieczystych natomiast dom budowali po ślubie więc to co jest w środku z tego co wiem powinno być majątkiem mamy. Oprócz tego mama miała samochód zarejestrowany na siebie i jest jednym z kredytobiorców kredytu hipotecznego na dom. Do spadku po mamie jestem ja, brat, siostra i tata. W związku z tym że mama miała ma dług postaci kredytu hipotecznego chciałam się zrzec spadku w imieniu swoim i córki. Ale to ponoć bardzo długo trwa. Związku z tym że kredyt hipoteczny który mieli rodzice jest we frankach aktualnie jest prowadzona sprawa w sadzie. Bank domaga sie aby jak najszybciej wskazać spadkobierców i tutaj prawnik ktory prowadzi sprawe kredytu hipotecznego powiedział ze mamy jak najszybciej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza a pozniej zrobic „dział spadku” aby wszystko „zrzucić” na tate. Czy faktycznie jest tak Że robiąc dział spadku i cały kredyt hipoteczny zgodnie z decyzja taty zejdzie na tatę czy ja mimo wszystko będę w jakiejs części odpowiadać za ten dług dot kredytu hipotecznego

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Cze 2022 12:35

Sąd nie dzieli kredytów. Odrzucenie spadku to jedna wizyta u notariusza. Odrzucenie spadku przez dziecka, to zgoda sądu i wizyta u notariusza. Tra to kilka tygodni.