2022.01.10 godz. 15:00 Poznań, Wielkopolskie

Przedawnienie zadłużenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Uprzejmie zwracam się z zapytaniem na temat przedawnienia długów a konkretnie chodzi mi o zadłużenie komornicze z 15.07.2015 z klauzula wykonalności z dnia 14.09.2015, a konkretnie chciałbym się dowiedzieć czy to zadłużenie osiągnęło już status przedawnionego zgodnie z przepisami z 2018r, jesli tak to czy ja muszę ubiegać o status przedawnienia sprawy, jeśli tak to gdzie ? Pozdrawiam Dawid M.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sty 2022 09:12

Dzień dobry, niestety, obawiam się, że zadłużenie nie jest jeszcze przedawnione. Jeżeli wynika ono z nakazu zapłaty (wyroku), zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, to jego termin przedawnienia wynosił 10 lat (po zmianie w 2018 r. lat 6). Zgodnie z przepisami przejściowymi bieg tego krótszego, 6 - letniego terminu przedawnienia rozpoczął się jednak dopiero z dniem wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej. Co za tym idzie, na chwilę obecną nie uległ on jeszcze zakończeniu. Pozdrawiam