2024.06.11 godz. 14:59 Toruń, Kujawsko-pomorskie

ZACHOWEK

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W 1985 otrzymałem w darowiźnie 1/2 domu od rodziców. W 1999 nastąpiło zniesienie współwłasności. Mam dwóch braci. Nie ma zgody w rodzinie. Obecnie ja opiekuję się mamą w tym domu. Jak zabezpieczyć dom przed zachowkiem, o który bracia mogą wystąpić? Pytania uzupełniające: 1. czy zniesienie współwłasności jest w ujęciu prawnym darowizną rodzina na dziecko? 2. czy umowa dożywocia zwalnia z konieczności wypłaty zachówku braciom? 3. czy po zawarciu umowy dożywocia z mamą jestem pełnoprawnym dysponentem nieruchomości (domu)? i najważniejsze: 4. czy mogę przed notariuszem darować mamie to co wcześniej mi darowała (dom jeśli zniesienie współwłasności jest darowizną lub 1/2 domu czyli to co pierwotnie mi było darowane) i w tym samym czasie podpisać przed notariuszem umowę dożywocia? 5. jakie są zagrożenia wynikające z pkt.4 ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2024 15:54

Nie, zniesienie współwłasności nie jest darowizną. W jaki sposób nastąpiło zniesienie współwłasności i na czym polegało? Jeżeli nieruchomość należy do przyszłego spadkodawcy i np. zapisze on ją w spadku jednemu z dzieci, albo daruje ją mu, to po śmierci spadkodawcy pozostałe dzieci mogą żądać zachowku. Jeżeli natomiast nieruchomość ta przejdzie na własność dziecka na podstawie umowy dożywocia, to jej wartość nie będzie brana pod uwagę przy ustalaniu udziału spadkowego na potrzeby zachowku. Oczywiście spadkodawca może mieć też inny majątek i on będzie brany pod uwagę przy obliczaniu zachowku.