2020.09.01 godz. 11:33 Ciechanów, Mazowieckie

Wykupienie mieszkania od Gminy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry W 1996r otrzymałem mieszkanie słuzbowe jako Policjant. Mieszkanie znajdowało sie w bloku mieszkalnym Urzedu Gminy. Gmina w 1998r chciała te mieszkania sprzedac i dlatego aby sprzadac mogła tez moje mieszkanie potrzebne było zrzeczenie sie dyspozycyjnosci przez Policje. Zwrociłem sie o to raportem do Komendanta Powiatowego ktory wyraził zgode i zrzekł sie dyspozycyjnosci w celu umozliwinia mi wykupu. Ja w miedzy czasie dowiedziałem sie ze juz w trakcie budowy tego bloku Gmina zawarła umowe z WUSW w Ciechanowie i zapłaciła Gminie wartośc mieszkania aby miec je jako funkcyjne. Zwróciłem sie wiec do Urzedu Gminy o dodatkowa bonifikate przy wykupie mieszkania. Moja wersje potwierdził pismem z dnia 16.10.2001r Komendant Powiatowy. W załacznikach stosowne dokumenty. Gmina jednak nigdy nie chciała uwzglednic faktu zapłaty za mieszkanie i jego dyspozycyjnosci przy sprzedazy i ustalaniu bonifikaty. Spraw toczyła sie od tamtej pory . Gmina probowała sprzedawac mieszkanie i odstępowała, po mojej rezygnacji. Doszło do tego ze Gmina chciaał w tym roku sprzedac to mieszkanie stawiajac mnie pod sciana, ze albo kupie je za cene rzeczoznawcy bez jakiejkolwiek bonifikaty albo mieszkanie zostanie sprzedane w przetargu. W sprawie tej nie rozumiem dlaczego Gmina dysponuje tym mieszkanie jak "swoim" chociaz nigdy nie wystapiła do Policji o zrzeczenie sie dyspozycyjności, i nie posiada zadnych dokumentów potwierdzających, ze Policja zrzeka sie dyspozycyjności na rzecz Gminy. Jak juz napisałem w 1997r Komendant zrzekł sie dyspozycyjności lokalu ale na moj wniosek i tylko w celu umozliwienia mi wykupu. Faktem jest ze pozniej Policja w zaden sposób nie interesowała sie stanem prawnym i faktycznym tego mieszkania gdy ja nie dokonałem jego zakupu od Gminy. Po zmianach administracyjnych w 1999r w Policji nikt nie chcial ze mna rozmawiac na ten temat. Policja po prostu „umyła rece” w tej sprawie. Dlatego chciałbym ostatecznie wyjaśnić ta sytuacje i dowiedziec jak prawnie wyglada teraz sytuacja moja i tego mieszkania i czy mam szanse na wywalczenie od Gminy na lepszych finansowo warunków przy wykupie mieszkania.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2020 12:00

Tej sprawy nie załatwi się zwykłą porada prawna, potrzebne jest postępowanie sądowe. Zapraszam do mnie prywatnie. Dane znajdzie Pan na stronie adamkloszewski.pl