2021.09.15 godz. 10:41 Oświęcim, Małopolskie

sprzedaż samochodu a mandat

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, w 2015 roku sprzedałem samochód, prowadzę dzaiłalność auto handel więc nie rejestruję samochodów na siebie tylko kupuję na umowę a potem sprzedaję na fakturę, przyszło mi zdjęcie że przekroczono prędkość, natomiast upłynęło już 6 lat od momentu sprzedaży i nie mam już faktury komu sprzedałem samochod, czy mam się udać do urzędu skarbowego z prośbą o moje dokumenty z 2015 roku czy nie mam takiego obowiązku

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2021 13:31

Według ustawy o rachunkowości dokumenty podatkowe(np. faktury VAT) należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin płatności podatku w Pana przypadku upłynął z końcem roku 2015, toteż obowiązek przechowywania tej konkretnej faktury minął z końcem 2020 r. Z uwagi na powyższe w mojej ocenie nie ma Pan obowiązku zwracania się do US o udostępnienie dokumentów. Wskazanym byłoby zwrócić się z pismem do organu, który przysłał Panu pismo z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji, iż to nie Pan jest obowiązany do zapłaty mandatu.