2021.09.24 godz. 11:35 Złotów, Wielkopolskie

Przedawnienie wyroku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. w 2016 roku zapadł wyrok z klauzulą wykonalności na dzień 17.05.2016r. w sprawie karnej skazano sprawcę wypadku na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz wypłatę odszkodowania 80.200 zł Na mój wniosek (poszkodowanej) 10 sierpnia 2017r. Sąd postanowił zarządzić wykonanie kasy pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku. Po jakim czasie przedawnia się kara pozbawienia wolności Co mogę zrobić jako oskarżyciel posiłkowy aby do przedawnienia nie doszło? Po jakim czasie przedawnia się nakaz wypłaty odszkodowania? Co mogę zrobić jako oskarżyciel posiłkowy aby do przedaw

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2021 14:06

Na podstawie prawomocnego wyroku zasądzającego odszkodowanie opatrzonego w klauzulę wykonalności można wystąpić do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko sprawcy odpowiedzialnemu za zapłatę tego odszkodowania. Wszczęcie egzekucji przerywa bieg przedawnienia. Przepisy o przedawnieniu były zmieniane w 2018, tu raczej będzie miał zastosowanie nowy termin - 6 letni w miejsce dotychczasowego 10 letniego. Natomiast po wszczęciu egzekucji bieg przedawnienia zostaje przerwany, a po przerwie biegnie na nowo.