2023.01.26 godz. 16:50 Gdańsk, Pomorskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W 2018 roku nabyłem spadek po babci w postaci mieszkania. W 2019 roku nieruchomości została sprzedana. Czy wedle nowych przepisów właśnie z 2019 roku, będę musiał uiścić podatek dochodowy od sprzedaży tej nieruchomości, czy nie? Bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2023 12:51

Nie. Stosuje się przepisy po nowelizacji. art. 16 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2159) mówi, że nowe przepisy stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. Data nabycia spadku nie ma zatem znaczenia.