2023.08.08 godz. 14:09 Poznań-Nowe Miasto, Wielkopolskie

zrzeczenie się spadku za dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry W czerwcu 2023 zrzekłam się spadku po zmarłym dalekim krewnym. Czy muszę to robić za niepełnoletnie dziecko. Słyszałam o jakiejś zmianie ustawy od tego roku , która ułatwia te spprawy. Czy mogę prosić o odpowiedź w tym temacie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2023 11:27

Dzień dobry, zmiany, o których Pani mówi, nie weszły jeszcze w życie. Obowiązuje stara procedura. Przed odrzuceniem spadku w imieniu małoletniego musi Pani uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku przez rodzica w imieniu dziecka. Zgodę taką uzyskuje się w drodze wniosku do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka. Na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka ma Pani 6 miesięcy, licząc od złożenia przez siebie oświadczenia o odrzuceniu spadku.Termin na odrzucenie spadku przestaje biec na czas postępowania.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)