2023.08.21 godz. 14:26 Warszawa, Mazowieckie

odrzucenie spadku. czy potrzebuje

Wyjaśnienie sytuacji

dzien dobry. w czerwcu br zmarla moje matka. przez ostatnie lata byla wieloktrotnie zadluzona i choc wiekszosc dlugow przed smiercia splacila, to wiem przynajmniej o jednym niesplaconym a moze byc ich wiecej, boje sie tych o ktorych nie wiem. Matka byla wdowa, ja jestem jedynakiem. mam 10 letnia corke. myslalem o odrzuceniu spadku, ale z tego co czytam w internecie, obecnie bezposnednio dziedziczy sie z dobrodziejstwem inwentarza. mama nic nie miala, mieszkala w moim mieszkaniu, nic po sobie nie zostawila, jedynie zdjecia, ubrania itp, nic wartosciowego. czy w tej sytuacji jest sens zebym odr

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Sie 2023 15:58

Dzień dobry, może Pan przyjąć spadek wprost z odpowiedzialnością za długi, z ograniczeniem odpowiedzialności (z dobrodziejstwem inwentarza - odpowiedzialność za długi do wysokości aktywów spadku) lub spadek odrzucić (art. 1012 Kodeksu cywilnego - KC). Faktycznie jeśli Pan nie złoży oświadczenia w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan o powołaniu do spadku, to przyjmuje go Pan z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2KC). Musi Pan podjąć decyzję czy spadek przyjąć bądź nie na podstawie tego, jakie są aktywa i pasywa (długi) spadku.