2021.11.26 godz. 11:42 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Sprawa nabycia spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W dniu 22.09.2020 r odbyła się sprawa o nabycie spadku przeprowadzona przez firmę windykacyjna. Spadek odziedziczyłam ja i moja mama która zmarła 24.11.2020r. W spadku były same długi. Firma windykacyjna żąda ode mnie wykazu bądź spisu inwentarza. Chciałabym sporządzić taki wykaz jednak nie wiem jak się za to zabrać. Mój ojciec nie pozostawil żadnego majątku. Czy w składnikach długu mam zapisać kwotę długu na dzień śmierci mojego ojca tj 25.05.2015 r? Oraz drugie pytanie gdzie ja mam taki wykaz potem wysłać? A moze nie muszę takiego wykazu wogole robic?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lis 2021 15:07

Dzień dobry, wykaz inwentarza składa się przed sądem lub przed notariuszem. Jeżeli chodzi wykaz składany przed sądem, to jego wzór określa rozporządzenie MS (jest on dostępny na stronie www.gov.pl). Sądem właściwym do złożenia wykazu jest m.in. sąd rejonowy właściwy według Pani miejsca zamieszkania. Kwotę zobowiązań wpisuje się na dzień śmierci spadkodawcy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)