2020.02.02 godz. 17:01 Milicz, Dolnośląskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry , W kwietniu mija 5 lat od kiedy zmarł mój ojciec. Jestem Jego jedyna córką ze związku z moją mama . Rodzice się rozeszli a ojciec ożenił się po raz drugi . Z kobieta ta nie mielii wspólnych dzieci , dodam ze ta kobieta nie miała także swoich dzieci. Kobieta ta również zmarła dwa lata po śmierci mojego ojca . Ojciec posiadał mieszkanie , które dostał od mojej mamy po rozwodzie , czyli to nie był wspólny dorobek tej kobiety i mojego ojca , jednakże w testamencie ojciec zapisał to mieszkanie tej kobiecie. Proszę o informacje co do zachowku , który mi się należy co powinnam zrobić .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lut 2020 23:07

W opisanej sytuacji należy wytoczyć powództwo o zachowek przeciwko spadkobiercom kobiety - partnerki Pani ojca. W przypadku dziedziczenia ustawowego Pani byłaby uprawniona do całości spadku, więc wartość zachowku wynosiłaby 1/2 wartości mieszkania. Pamiętać należy równiez o 5letnim okresie przedawnienia roszczeń o zachowek - liczonego od otwarcia testamentu. Proszę o kontakt w razie pytań lub chęci zlecenia prowadzenia sprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)