2020.06.10 godz. 12:10 Katowice, Śląskie

Praca w PSP, a wyrok sprzed lat.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W najbliższym czasie planuję rozpocząć proces rekrutacyjny do Państwowej Straży Pożarnej. Jednak kilka lat temu zostałem skazany na cztery miesiące pozbawiania wolności w zawieszeniu na dwa lat. Skończyło się na szczęście na grzywnie i okresie zawieszenia. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o pracę w PSP na stanowisku strażak/ratownik? Czy mogę podpisać się pod dokumentem na którym jest napisane: Oświadczam, że nie byłem* / byłem*karany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe.2.Oświadczam, że korzystam* / nie korzystam*z pełni praw publicznych. Proszę o odpowiedź zwrotną, dodam jeszcze że zostałem skazany za występek z art. 233 § 1 k.k. i art. 238 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Cze 2020 21:07

Dzień dobry, najprawdopodobniej w Pana sytuacji doszło do zatarcia skazania. Powoduje to, iż w świetle prawa skazany uważany jest za niekaranego i może to sam stwierdzić w np. oświadczeniu o niekaralności. Osoba, której skazanie uległo zatarciu nie złoży więc fałszywego oświadczenia, jeżeli zezna, że nie była karana.Korzysta Pan również z pełni praw publicznych. Pozdrawiam, adwokat Anna Babiak
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)