2023.07.17 godz. 13:48 Częstochowa, Śląskie

śmierć rodziców, dziedziczenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry W październiku 2021 zmarła mama. w sierpniu 2022 zmarł tata, nie zrzekłam się spadku ani po tacie ani po mamie. Dziś dostałam pismo z Banku z wezwaniem do zapłaty prawie 12 tysięcy bo mama wzięła kredyt. Czytałam że w przypadku gdy nic nie robiłam dizedziczę spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co mam zrobić? Jak odpisac na to wezwanie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Sie 2023 22:02

Tak, dziedziczy Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli nie przeprowadziła Pani postępowania spadkowego, prawdopodobnie bank o nie wystąpi jako wierzyciel. Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie chroni przed zapłatą długu, a przed zapłatą ponad wartość spadku, a i to po dziale spadku. Dopóki nie zostanie ustalona wartość spadku na plus i długów komornik będzie od Pani żądał i egzekwował całości nie bacząc na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.