2022.06.01 godz. 10:15 Wieluń, Łódzkie

zatarcie skazania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry W roku 2021 zostałem skazany na karę grzywny . Kwalifikacja czynu: art. 297 § 1 kk w zw.z art. 11 § 3 kk przy zas art. 37a § 1 kk art. 43b kk. Data wydania orzeczenia : 2021-10-11, data uprawomocnienia orzeczenia : 2021-10-18. Poddałem się dobrowolnie karze grzywny , kwotę w wysokości 3000 pln ustaloną wspólnie z prokuratorem na poczet kary grzywny wpłaciłem w dniu 05.08.2021 roku policjantowi prowadzącemu czynności, na potwierdzenie czego otrzymałem protokół tymczasowego zajęcia mienia ruchomego. W związku z powyższym proszę o informację, kiedy mogę ubiegać się o zatarcie? Czy już po upływie 12 miesięcy od daty wpłaty środków na poczet kary grzywny? Czy mam jakąkolwiek szansę na złożenie wniosku o wcześniejsze zatarcie skazania? Pytam ponieważ mam możliwość złożenia wniosku o nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jednym z warunków jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności? Przed skazaniem nigdy wcześniej nie byłem karany.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Cze 2022 16:53

Czy prokurator zatwierdził tymczasowe zajęcie kwoty 3000 zł postanowieniem o zabezpieczeniu majątkowym?
Tak Nie

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Cze 2022 18:41

Wpłata zabezpieczenia majątkowego to nie to samo co zapłata grzywny. Musi Pan złożyć wniosek o przeksięgowanie zabezpieczenia na poczet grzywny. Wtedy grzywna będzie wykonana jak sąd to przeksięguje. Z upływem roku od wykonania kary dojdzie do zatarcia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)