2024.04.25 godz. 12:18 Katowice, Śląskie

Darowizna mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. W ubiegłym miesiącu mąz otrzymał darowizne mieszkania od rodzicow do majatku osobistego. W kolejnym kroku tzn teraz maz chce darowac mieszkanie równiez mi (żona). Pytanie brzmi następująco: Czy lepiej jest przekazać darowiznę mieszkania z męza do mojego majątku osobistego czy wciągnąc darowiznę do majątku wspólnego, i jakie konsekwencje wynikają z tych dwóch róznych rozwiązań?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Kwi 2024 18:18

Dzień dobry To zależy co Państwo chcecie osiągnąć. Jeżeli mieszkanie będzie w majątku wspólnym, to będziecie Państwo współwłaścicielami. W razie podziału majątku, będzie trzeba zdecydować np. kto kogo spłaca. W razie dziedziczenia po jednym z Państwa, dziedziczona będzie połowa majątku. W przypadku mieszkania będącego w majątku odrębnym małżonka, sytuacja jest odmienna. Zbyt dużo różnych kwestii i możliwości jest, aby o wszystkich pisać. Trzeba by znać Państwa cel. Z wyrazami szacunku