2023.10.19 godz. 15:45 Sosnowiec, Śląskie

Jak zrzec się spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. W ubiegłym roku zmarł mój wujek (brat mojego ojca). W maju odbyła się rozprawa sądowa, w której spadek przyznano dwum jego żyjącym braciom i mnie, gdyż mój ojciec nie żyje. Jednak teraz dowiedziałem się, że jestem w tzw drugiej grupie spadkowej i w związku z tym muszę od tego spadku zapłacić dość wysoki podatek, na który mnie nie stać. Z informacji wyczytanych w internecie, dowiedziałem się, że po orzeczeniu Sądu nie ma możliwości zrzec się tego spadku. Czy w takiej sytuacji jest jakiś sposób prawny żeby uniknąć obowiązku zapłaty tego podatku? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2023 16:47

Przepisy przewidują, że można wnosić o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty, a w wypadkach wyjątkowych nawet o umorzenie części czy całości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)