2021.11.16 godz. 12:57 Gdynia, Pomorskie

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. We wrześniu odrzuciłam spadek po ojcu - złożyłam ustne oświadczenie przed sądem podczas rozprawy, która miała na celu m.in ustanowienie spadku. Z ojcem nie miałam kontaktu od ok 20 lat. Nie wiedziałam że zmarł - dopiero pismo z sądu było dla mnie taka informacja. Teraz chce odrzucić spadek w imieniu mojego małoletniego dziecka. Wiem że w tym celu muszę uzyskać na to zgodę sądu rodzinnego. Tylko sąd wymaga udowodnienia że ojciec miał długi, co czyni spadek niekorzystnym dla dziecka. Ja mam tylko informacje ustne od osoby nie spokrewnionej z ojcem, że długi miał. Nie mam dokumento

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2021 23:42

Jeśli nie ma Pani informacji, to w ramach wniosku do Sądu rodzinnego może Pani prosić, żeby Sąd zwrócił się do komorników z miejscowości zamieszkania ojca, ZUS, US o informacje czy są jakieś zadłużenia. Nadto takim dowodem może być wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (jeśli wniosek złożył wierzyciel). Dowodem będzie również Pani oświadczenie.