2023.12.30 godz. 10:57 Dąbrowa Górnicza, Śląskie

zeznania osiemnastolatki w sądzie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, we wrześniu wystąpiłam do sądu z wnioskiem o zwiększenie alimentów od byłego męża. Rozprawa wyznaczona jest na luty. W międzyczasie córka stała się pełnoletnia i otrzymała wezwanie od sądu, aby zeznawała w tej sprawie. Córka bardzo się tym stresuje i nie chce zeznawać przeciwko ojcu. czy istnieje możliwość, aby uniknąć konieczności zeznawania? Czy córka może mnie upoważnić do złożenia zeznań w jej imieniu? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2024 13:55

Dzień dobry, po ukończeniu przez córkę 18 lat, jest ona osobą pełnoletnią. Co oznacza, że powinna samodzielnie podtrzymać dotychczasowe stanowisko w sprawie i wnosić o podwyższenie alimentów. Może to zrobić pisemnie lub na rozprawie. Pani aktualnie może być świadkiem w sprawie, ewentualnie po udzieleniu przez córkę pełnomocnictwa działać w charakterze jej pełnomocnika. Natomiast, nie ma takiej możliwości, aby składała Pani zeznania w imieniu córki. Zwykle na sprawie o podwyższenie alimentów sąd pyta o koszty związane z aktualnym utrzymaniem córki. Pozdrawiam