2021.07.05 godz. 19:15 Warszawa, Mazowieckie

sprawa spadkowa po ojcu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Właśnie otrzymałam telefon od kobiety mojego zmarłego w kwietniu ojca, który z nią ma dwójkę dzieci z informacją, że mam jej podać swoje dane tj. pesel, adres bo będzie zakładała sprawę spadkową (z informacji jakie posiadam są to dwa samochody średniej klasy i więcej niestety nie wiem). Czy mogę tej kobiecie podać takie dane, czy mam prawo odmówić? Czy sprawa odbędzie się bez podawania moich danych i sąd będzie wiedział o tym, że jestem córką zmarłego? Czy konieczne jest zatrudnienie adwokata czy jest szansa adwokata z urzędu? Czy wymagana jest moja obecność na rozprawie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lip 2021 11:25

Dzień dobry, dane o który prosiła konkubina Pani zmarłego ojca są niezbędne do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Jeżeli nie poda Pani swojego adresu, wówczas sąd może wyznaczyć dla Pani kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu - co spowoduje, ze nie będzie Pani informowana co się w sprawie dzieje. Zatem proponuję podać swój adres. Otrzyma Pani z sądu odpis złożonego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie będzie Pani wezwana na sprawę. pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)