2021.07.21 godz. 11:38 Gliwice, Śląskie

Mieszkanie w kredycie hipotecznym

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Z narzeczonym kupujemy mieszkanie na kredyt hipoteczny. Nie mamy ślubu ani dzieci. Co jeśli jednemu z nas coś by się stało? Czy druga osoba otrzymuje prawo do mieszkania w całości? Czy rodzina (rodzice lub rodzeństwo) coś odziedziczą? Jak się zabezpieczyć aby w razie śmierci partner był jedynym spadkobiercą? Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lip 2021 15:18

Dzień dobry! W opisanej sytuacji, w przypadku śmierci któregokolwiek z Państwa mają zastosowanie reguły dziedziczenia ustawowego z kodeksu cywilnego, gdzie w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek i dzieci, a w przypadku braku dzieci rodzice zmarłej osoby. Rozwiązaniem w tym przypadku może być sporządzenie przez każdego z Państwa testamentu (notarialnego albo własnoręcznego), gdzie do całego spadku (albo jedynie do połowy mieszkania) powołany zostanie drugi współwłaściciel.