2020.01.05 godz. 11:39 Chełmno, Kujawsko-pomorskie

Majątek wspólny

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Z żoną jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej, która toczy się od 3 lat i jeszcze trwa. Rok temu żona podpisała umowę sprzedaży 50% udziałów w naszym wspólnym samochodzie innej osobie. Byliśmy wpisani oboje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciele. Samochód należy do wspólności majątkowej małżeństwa. Zrobiła to bez mojej wiedzy. Czy mogła to zrobić? Czy umowa sprzedaży udziałów jest ważna ? Dziękuję serdecznie za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Agnieszka Juszczak

Kalisz, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2020 10:04

Szanowny Panie, co do zasady każdy ze współwłaścicieli może podejmować czynności związane z zarządzaniem wspólnym majątkiem, umowa sprzedaży jest zatem ważna. Jednakże środki uzyskane ze sprzedaży samochodu powinny wejść do Państwa majątku wspólnego, a zatem po ustaniu wspólności majątkowej w toku podziału majątku wspólnego może Pan się domagać rozliczenia kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Jeżeli żona sprzedała 50% udziałów, to drugie 50% nadal należy do majątku wspólnego, mimo ze tylko ona jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym, oczywiście o ile samochód był kupiony w czasie wspólności.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)