2021.09.24 godz. 09:23 Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyskie

Udziały w spółce z o.o.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Założę spółkę z o.o. Mój 23 letni pasierb będzie miał 51% udziałów, natomiast ja z żoną w sumie 49%. Udziały są rozłożone w taki sposób bo jest to niezbędne do otrzymania dotacji. Czy możliwe jest aby mój pasierb miał najmniejszą decyzyjność w spółce a my z żoną większą? Nasze udziały z żoną rozbiją się 33 % i 16%.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2021 14:35

A jaki będzie zarząd w spółce? Co do decyzyjności na zgromadzeniach wspólników można rozważyć zmianę wymaganych większości do poszczególnych rodzajów spraw, w taki sposób aby głosy pasierba nie wystarczyły do podjęcia takiej decyzji. No i jest jeszcze opcja uprzywilejowania niektórych udziałów w zakresie np. prawa głosu, co dopuszcza art. 174 ksh. Z tym że pewnie takie modyfikacje umowy spółki spowodują konieczność jej zawierania u notariusza, a nie według szablonu w trybie online.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)