2024.01.08 godz. 14:29 Poznań, Wielkopolskie

Umowa o pracę a umowy o dzielo

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Zamykam jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym przechodzę na umowę o pracę. czy na umowie o pracę będę mogła wystawiać umowy o dzieło? Jeśli tak, do jakiej miesięcznej kwoty? Dziękuję!:)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2024 18:32

Dzień dobry. Rozumiem, że chodzi o zawieranie umów o dzieło, a nie ich wystawianie. Tak, będzie można je zawierać. Trzeba jednak mieć na uwadze z kim się je zawiera. Jeżeli z pracodawcą (aktualna umowa o pracę), to od tej umowy będą też odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Trzeba też mieć na uwadze, czy jest to faktycznie umowa o dzieło, czy przypadkiem nie spełnia cech umowy o pracę. Kwota zarobku na podstawie umowy o dzieło może być dowolna. Z wyrazami szacunku