2024.05.14 godz. 13:50 Kraków, Małopolskie

Dzień dobry zastanawiam się ile wynosi minimalna kwota alimentów. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie w internecie.

Wyjaśnienie sytuacji

Mój były mąż płaci na moją córkę zaledwie 150 zł , moim zdaniem jest to mało gdyż na codzień słyszy się o sporo wyższych sumach.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Maj 2024 15:51

Nie ma odgórnie ustalonej minimalnej kwoty alimentów. Wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb dziecka tj. wysokości kosztów utrzymania, oraz możliwości zarobkowych i majtkowych zobowiązanego do alimentacji. Kwota 150 zł jest zdecydowanie za mała i powinna Pani złożyć do sądu pozew o podwyższenie alimentów. Obecnie alimenty przyznawane przez sąd oscylują zazwyczaj w granicach 800-1200 zł miesięcznie. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i wszystko zależy od okoliczności danej sprawy.
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Maj 2024 15:49

Nie ma kwoty minimalnej (jak rónież maksymalnej). Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka (kosztów jego utrzymania) oraz zdolności zarobkowych rodzica (możliwość podjęcia zatrudnienia i uzyskiwania dochodu zgodnego z wykształceniem, doświadczeniem, kwalifikacjami i dostępnością rynku pracy)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)