2024.05.06 godz. 19:16 Gdańsk, Pomorskie

Podatek od spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry zien dobry. Moja ciocia zmarla niespodziewanie i jestem jedyna osoba dziedziczaca poniewaz moja mama nie zyje, dziadkowie tez, ciocia nie miala meza ani dzieci. Posiadam udzialy w innej nieruchomosci w ktorej nie zamieszkuje. U cioci jestem zameldowana od okolo roku. Cioci mieszkanie ma mniej niz 110 m2. Czy musze zaplacic podatek? Jesli tak to kiedy to do kiedy? Planowalam sprzedac to mieszkanie jak najszybciej. Nie zglosilam jeszcze niczego w urzedzie skarbowym, ciocia zmarla w dlugi weekend. Pozdrawiam i dziekuje za pomoc Karolina

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Maj 2024 09:09

Obowiązek podatkowy pojawia się dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku. Należy Pani do drugiej grupy podatkowej, a zatem zapłaci Pani podatek od spadków w kwocie 1893,30 zł plus 12% od nadwyżki ponad 23 665 zł. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku i ewentualnych dalszych, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl lub osobiście w kancelarii w Gdańsku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)