2023.01.18 godz. 22:51 Kraków, Małopolskie

Procedura spadkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, zmarł mój ojciec. W mieszkaniu własnościowym (spółdzielczym) mieszka dalej moja mama (wdowa po ojcu). Rodzice posiadali współwłasność. Jestem jedynym spadkobiercą. Nie przewidujemy z mamą sprzedaży mieszkania . Czy mamy obowiązek zakładać sprawę o nabycie praw spadkowych (sądową bądź notarialną) w jakimś terminie? Czy też ta sytuacja może trwać aż do śmierci mojej mamy i wtedy można będzie przeprowadzić piętrową sprawę spadkową tzn. spadek po ojcu i mamie. Jeśli dobrze rozumiem uregulowanie spraw spadkowych i własnościowych byłoby konieczne w sytuacji np. sprzedaży mieszkania?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 14:11

Dzień dobry. Po pierwsze - nie jest Pan jedynym spadkobiercą. Dziedziczy Pan po zmarłym ojcu na równi z Mamą. Postępowanie spadkowe jest konieczne chociażby w celach zmiany wpisów w księgach wieczystych. Jak Pan słusznie zauważył, ma również kluczowe znaczenie przy ewentualnej sprzedaży mieszkania (również księgi wieczyste). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl