2024.02.13 godz. 14:30 Częstochowa, Śląskie

Co dalej?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Zmarła babcia, która miała 3 wnucząt i jej spadek przeszedł na tych wnuków(dzieci ani mąż babci nie żyją). Sprawa w sądzie się odbyła i mają po 1/3 wartości spadku, księga wieczysta też już zaktualizowana. Spadkiem jest dom z działką i kolejnym krokiem jest podzielenie się tym domem z działką na 3 osoby. Powiedzmy że 2 osoby wezmą po połowie dom i mniejszą część działki, a ta trzecia większą część działki (która jest rolna) , do kogo mam się zwrócić żeby pomógł mi w tym ile metrów tej dzialki mam żądać przy podziale. Co należy dalej robić żeby doszło do podziału na 3 osoby spraw

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 16:19

Dzień dobry Trzeba by ustalić wartość nieruchomości. W grę wchodzi albo rzeczoznawca majątkowy, albo samodzielna analiza rynku nieruchomości - np. na portalach ogłoszeniowych. Po ustaleniu komu jaka część ma przypaść, należy zwrócić się do geodety aby wykonał wstępny projekt podziału nieruchomości. Następie trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o zaopiniowanie wstępnego podziału nieruchomości. W kolejnym kroku zgłosić do Powiatowego Ośrodka Geodezyjnego prac geodezyjnych, a potem sporządzić operat podziału. Zbyt mało miejsca aby to wszystko opisać. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)