2023.04.11 godz. 14:34 Szczawno-Zdrój, Dolnośląskie

Spadek- testament

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry! Zmarła mama napisala własnoręcznie testament w którym zapisała mieszkanie na męża. Czy w takim wypadku, jszeli testament jest napisany własnoręcznie czy syn zmarłej lub wnuki zmarłej maja prawo juz teraz do tego mieszkania czy dopiero po śmierci męża zmarłej? Pozdrawiam, Malgorzata

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Kwi 2023 16:03

Skoro na mocy testamentu (pozostawiam kwestię ważności testamentu) całość spadku (lub też część w postaci mieszkania) została zapisana mężowi, to tylko on jest właścicielem tego mieszkania i dobrowolnie może rozporządzać tym mieszkaniem (pozostali spadkobiercy - jeśli istnieją) mają prawo do zachowku (w określonej sytuacji).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)