2020.09.28 godz. 17:03 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Pożyczka od znajomego bez odsetek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Znajomy chce pożyczyć mi 300tys zł na zakup nowego mieszkania. Jest to połowa kwoty na nowe mieszkanie, reszta to kredyt hipoteczny. Oddam mu gdy sprzedam swoje obecne mieszkanie. Czy to jest zgodne z prawem? Jaką umowę musimy sporządzić żeby nie ponosić żadnych kosztów z każdej strony?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Wrz 2020 18:57

Dzień dobry, powinniście Państwo zawrzeć umowę pożyczki, w której treści ustalicie wszystkie kwestie. Co do zasady umowa pożyczki powyżej 5000 zł dla celów dowodowych powinna mieć formę pisemną. Dodatkowo powinna zostać zgłoszona do US i odprowadzony od niej podatek (0,5%).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)