2021.08.03 godz. 11:37 Głogów, Dolnośląskie

Zastępcza kara pozbawienia wolności

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Żona znajomego została skazana i osadzona w ZK na 150 dni kary zastępczej (nie jestem pewna) za uchylanie się od płacenia grzywny, która została nałożona za brak stawiennictwa na rozprawie w sprawie o oszustwo. 1. czy w sytuacji kiedy została ona osadzona da się jeszcze cokolwiek zrobić, żeby skrócić czas jaki spędzi w zakładzie karnym? 2 - znajomy się załóżmy Kowalski*, jego zona nosi to samo nazwisko, lecz w dokumentach dotyczących opisywanej sprawy jest przedstawiona jako Anna Nowak (była Kowalska). Znajomy nie zna nikogo o nazwisku Nowak. Inne dane jak adres, się zgadzają. Co to oznacza? *Dane osobowe zmyślone, w celu pełniejszego wyjaśnienia sytuacji

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sie 2021 16:30

Dzień dobry, w przypadku zastępczej kary pozbawienia wolności można się zwolnić poprzez zapłatę pozostałej do zapłaty grzywny (względnie. Częściowa zapłata grzywny zwalnia z części kary zastępczej. Odnośnie drugiego pytania przyznam szczerze, że jest ono dla mnie nie do końca czytelnie. W przekroju całej sprawy pojawia się inne nazwisko, także w wyroku? Może to jeszcze panieńskie i stąd błąd w dokumentach? W przypadku błędu w danych osobowych (jeśli mówimy o tej samej osobie) takie błędy mogą być sprostowane. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)