2021.07.06 godz. 14:22 Wrocław, Dolnośląskie

Wniosek o ukarania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, zostało wobec mnie popełnione wykroczenie: 1. Czy mogę zgłosić do sądu wniosek o ukaranie sprawcy z pominięciem policji? 2. Czy wniosek musi być na specjalnym formularzU? 3. Czy wskazać sąd właściwy dla mnie czy dla sprawcy? 4. Czy wnioskując o ukaranie sprawcy mogę również zawrzeć wniosek o zadośćuczynienie w konkretnej kwocie? Pozdrawiam Łukasz Bartnicki

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lip 2021 15:50

Dzień dobry, co do kolejnych pytań: 1. Jest to możliwe, gdy to wykroczenie ściganie na wniosek pokrzywdzonego (czyli zależy jakie) albo jeśli po miesiącu od powiadomienia organy ścigania nie podjęły działań w przypadku innych wykroczeń. 2. Nie ma takiego wymogu. 3. Zasadą jest, że sądem właściwym jest sąd miejsca popełnienia wykroczenia 4. W postepowaniu wykroczeniowym możliwe jest zasądzenie tzw. nawiązki, ale to znowu zależy od tego jakie to jest wykroczenie. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)