2023.02.15 godz. 12:26 Warszawa, Mazowieckie

Źle wystawiony pit przez pracodawcę

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Zwracam się do Państwa o pomoc ponieważ pracodawca źle wystawił mi pit 11 zaznaczając pozycje że wykonuje pracę poza miejscem zamieszkania. Co prawda pochodzę z innej miejscowości ale 2 lata temu kupiłam mieszkanie i obecnie mieszkam w tej miejscowości i pracuje. Co mogę zrobić aby to sprostować. Czy jest jakaś deklaracja z urzędu skarbowego abym mogła dobaczyc to w zesnaniu pit 37.Prosze o szybką odpowiedź oraz darmowa poradę.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lut 2023 13:57

Dzień dobry, proszę dokonać zmiany w rozliczeniu rocznym PIT-37. W miejscu kosztów uzyskania przychodów zamiast 3600 zł ( praca poza miejscem zamieszkania) odliczyć 3000 zł (praca w miejscu zamieszkania). Oczywiście kwoty te dotyczą zatrudnienia przez pełnie 12 miesięcy w roku 2022. Trzeba też liczyć się z ewentualną dopłatą podatku z tego tytułu. Na przyszłość proszę złożyć pracodawcy zgłoszenie aktualizacyjne miejsca zamieszkania.